Víno na svatbu

Jaké víno podávat na svatbě?

Svatba je v životě snoubenců jedinečnou slavnostní událostí, kdy spojují své životy v přítomnosti svých blízkých s přáním, aby tento významný den prožili s chutí a radostí. Tak jak se budoucí manželé věnují výběru místa, šatů, šperků či jídla, je nezbytné, aby se zabývali i výběrem kvalitního vína. Přestože ne každý je milovníkem vína, je naprosto jasné, že na svatbě by víno chybět nemělo. Není-li ani jeden ze snoubeneckého páru sommeliérkou či sommeliérem, je na místě poradit se s odborníky o vhodnosti vín podávaných na svatbě, aby správně vybraná bílá, růžová či červená vína podtrhla chuť všech pokrmů, servírovaných na svatební hostině. Jedině tak si novomanželé i svatební hosté mohou svatbu doopravdy užít.

Pojďme se tedy podívat, na co bychom se měli při výběru vína zaměřit.

Jak můžeme vylepšit Vaši svatbu? Poptejte vinný servis u Delivinu!

Gratulujeme k Vašemu blížícímu se velkému dni! Doufáme, že si předsvatební přípravy užíváte a my jsme tu pro Vás, abychom Vám alespoň částečně pomohli.
Spolehněte se, že na Vaši svatbu dodáme ta nejlepší vína, aby Váš velký den neměl chybu. Ať už budete podávat na svatební hostině jakékoli pokrmy, doplníme je tím pravým slavnostním vínem. Náš sommeliér spáruje Vámi vybrané jídlo s našimi víny, dá Vám tipy a doporučení k jejich podávání, poskytne Vám kompletní přípravu s dodáním vín na Vaši slavnostní tabuli.

Na rozpočtu nezáleží: nabízíme vína ve všech cenových kategoriích a můžete je předem ochutnat při privátní degustaci. Snad ani není třeba dodávat, že na všechny svatební hostiny dodáváme vína se speciální svatební slevou. Sestavíme pro Vás perfektní nabídku na míru nejen z hlediska rozpočtu, abyste do manželství vstoupili tou pravou nohou.
Můžeme připravit dárková balení vína jako výslužku, která bude pro všechny svatební hosty skvělou připomínkou Vašeho velkého dne.
Neváhejte se nás na cokoli zeptat, rádi přispějeme k tomu, aby Vaše svatba byla dokonalá!

Zuzana Čížková a tým Delivin


V jakém ročním období se svatba koná?

Většina svateb se koná v letních měsících, menšina pak v ostatních ročních obdobích. U letních svateb se mnoho hostin pořádá venku, na slunci, proto se doporučují spíše lehká, třeba i romantická růžová vína s nižším obsahem alkoholu jako lahondé růžové Vrede & Lust Jess Dry Rosé 2019 či bílá vína, jakým je např. Babylonstoren Chardonnay 2018. V chladnějších obdobích jsou vhodná plnější, středně silná, spíše červená vína jako Meerhof Pinotage 2018 a těžší červená vína jako zlatou medailí oceněný a přitom cenově dostupný Truter Wines Cape Fern Shiraz 2017, či Lammershoek The Innocent Syrah 2018 či Vrede & Lust Artisan Malbec 2017.

Jaké víno vybrat k jednotnému svatebnímu menu?

Pokud jsou svatebčané zváni na hostinu o několika chodech, je samozřejmě nezbytné každé jídlo vhodně spárovat s kvalitním vínem. Jiné víno budeme podávat např. k typickému studenému předkrmu šunková rolka s křenovou šlehačkou, jiné ke kachní paštice s brusinkami, anebo různým variacím salátů. Je tedy na místě pečlivě vybrat nejlepší víno ke každému chodu od studeného předkrmu až po dezert. K ovocnému dezertu se například báječně hodí bílé víno Patatsfontein Patatsblanc 2019.

Jaké víno nabídnout na rautu?

I zde záleží na tom, jaké pokrmy slavnostní tabule ve formě švédských stolů svatebčanům nabídne. Pokud se navíc bude grilovat či rožnit, charakteristika vín se opět musí pokrmu přizpůsobit. Ke grilovaným masům můžeme doporučit širokou škálu vín. Z řad bílých stojí za pozornost cenově dostupný a medailemi oceněný Truter Wines Taste Chenin Blanc 2020 nebo Laarman Cluster Cabernet Sauvignon 2018, jako zástupce růžových Truter Wines Taste Rosé 2020 a u červených můžeme sáhnout po Truter Wines Taste Shiraz Cabernet 2019 nebo Meerhof Cabernet Sauvignon 2018. I když se stoly na Vaší svatbě budou prohýbat pod bohatou nabídkou jídel, není nutné je zatěžovat i ohromnou nabídkou vín. Jen je třeba zvolit vína ve dvou či třech barvách s univerzálnějšími možnostmi kombinací. Mezi taková patří Laarman Focal Point Chardonnay Vermaaklikheid 2017, Delaire Cabernet Franc Rosé 2020 či Delaire Graff Shiraz 2018.

Jací jsou Vaši svatební hosté?

Jednou z nejdůležitějších otázek je, jací hosté se budou svatby účastnit. Mají rádi víno, či dávají přednost nealkoholickým nápojům a víno pijí pouze symbolicky? Pokud svatebčané patří do druhé skupiny, je třeba volit vína, jež jsou většinou chuťově považována za lahodná. Tím se stávají nejlepší volbou. Mezi taková patří Shannon Sanctuary Peak Sauvignon Blanc 2019, jehož kvality ocení opravdu všichni od laiků po odborníky. Preferují Vaši hosté jiné alkoholické nápoje a budete je na svatbě také podávat? Od toho se odvine jak volba vín, tak i jejich objednané množství. Pokud máte jasno, zda svatebčané preferují bílá či červená vína, snadno upravíte i jejich poměr. Není tedy nutné jít obvyklou cestou v objednaném poměru červených a bílých vín 50 na 50. Zamíchat kartami mohou vína růžová a také preference zúčastněných hostů.

Jaké je časové vymezení Vaší svatby?

Vyhradili jste si na svatební slavnost jen několik hodin nebo celý den i noc. Výjimkou nejsou ani svatby trvající několik dní. Tento faktor samozřejmě ovlivní množství objednaného vína, zvláště pokud bude po celou dobu pro svatebčany otevřen vinný bar, kde bílé, růžové i červené víno poteče proudem.

Víno jako welcome drink či aperitiv, aneb musí přípitek šumět?

Mnoho lidí volí jako welcome drink, neboli nápoj na uvítanou, právě lahodné víno. Je-li přípitkem hned po obřadu šampaňské víno či sekt, hodí se welcome drink od tohoto přípitku odlišit. Jako welcome drink je možné nalít některé z kvalitních nešumivých vín, která dokáží stimulovat chuťové pohárky, podpořit chuť k jídlu a zároveň pomoci zažívání.  A naopak lze i říci, že plní-li víno funkci aperitivu, je vhodné na přípitek. Mezi taková vína např. patří velice oceňovaná směs Vrede & Lust White Mischief 2019 nebo bílé Minnegoed Chardonnay 2020.

Přepychová či low-cost svatba?

Nezáleží na tom, jaký rozpočet na svatbu máte. Je možné si vybrat jak z luxusních řad vín, tak i z budgetové nabídky cenově dostupných vín, či zvolit zlatou střední cestu pro Váš slavnostní den. Kvalitní bílá, růžová i červená vína se dají najít v různých cenových kategoriích. Navíc vysoká cena vína nemusí být zárukou toho, že Vám víno bude chutnat. Je třeba se soustředit na to, aby charakteristika vína byla v souladu s Vašimi preferencemi. Není od věci po teoretické konzultaci s odborníky přejít k praktické ochutnávce vín, aby den D proběhl dle Vašich představ. Za velice přijatelnou cenu lze zakoupit lahodný Minnegoed Chenin Blanc 2020, jehož růžová sestra Minnegoed Cape Rosé 2020 s rovněž příjemnou cenou patří vůbec k nejoblíbenějším a nejoceňovanějším vínům našich zákazníků v dané cenové kategorii. Také prémiové řady lze pořídit za velice výhodné ceny. Ukázkou je vysoce kvalitní červené víno Meerhof Premium Red 2018.

Potrpíte si na design?

Pokud ve Vašem životě hraje důležitou roli smysl pro vizuální úpravu, je pro Váš svatební den důležitý vzhled svatebních předmětů a kladete důraz na detail, určitě Vás osloví láhve s bílým a červeným vínem bez papírových vinět, ale s gravírováním či potisky přímo na skle. Takové kousky jsou opravdu velmi efektní. Když jsou navíc naplněny kvalitním vínem, není třeba se dlouho rozhodovat, co na svatební hostině ukázat. Tyto designové kousky nabízí vinařství Babylonstoren na svých lahvích s bílým Babylonstoren Viognier 2018, jež je jedním z vysoce ceněných vín pro své chuťové vlastnosti a také červeným vínem Babylonstoren Shiraz 2017.

Znáte personalizované svatební víno neboli svatební víno s dotisky?

Pokud plánujete svatbu skutečně se značným předstihem, je možné opatřit láhve vína Vašimi osobními slavnostními vinětami, třeba i s Vašimi fotografiemi, datem a místem svatby. Tato vína mohou být i svatebčanům věnována jako výslužka. Doporučujeme tímto způsobem darovat vína s delší dobou zrání, nikoli mladá vína, která jsou určená k relativně rychlé spotřebě. Mezi tato patří výborná směs Vrede & Lust Barrique 2017, která byla v různých ročnících oceněna medailemi. Jako další skvělé volby lahodných vín lze uvést Shannon Rockview Ridge Pinot Noir 2017 a Delaire Graff Botmaskop 2017.

Nebojte se udělat svůj svatební den výjimečným ve všech směrech!

Výjimečné události si zaslouží výjimečné chutě. Proto není třeba zůstávat jen u osvědčených a všem známých odrůd. Nabídněte ve Váš svatební den něco zvláštního, neotřelého, zkrátka to, co jinde Vaši hosté sotva kdy ochutnají. I tím jim zajistíte zážitek, na který budou ještě hodně dlouho vzpomínat. Do nabídky zcela výjimečných chutí patří směsi odrůd, které byly míchány s neuvěřitelnou péčí a snahou o maximální vyváženost a soulad, jež jsou právě pro svatby tím pravým. Z těchto jedinečných směsí můžete vybrat slavnostní červenou směs, oceněnou mnoha medailemi Truter Wines Agaat John David 2017 či rovněž medailemi oceněnou bílou směs ze stejného vinařství, Truter Wines Agaat Christina 2018. Další vysoce kvalitní směsí je červená, neobvyklá a fascinující Ataraxia Serenity 2017.

Ať už se rozhodnete jakkoli, neváhejte se na nás obrátit. Rádi pro Vás vybereme vína na míru dle těchto základních, ale i dalších parametrů, aby Váš svatební den neměl chybu!

Item added to cart.
0 items -