Mezinárodní den ryzlinku 13.3.2022

Oslavte s námi Mezinárodní den Ryzlinku a ochutnejte ryzlink Vrede & Lust Early Mist Riesling 2018 z jihoafrického vinařství Vrede & Lust z oblasti Elgin, Casey’s Ridge.

Ryzlink Rýnský je právem nazýván královskou odrůdou. Ale jako král se nenarodil. Jeho cesta z německého Porýní na celosvětový trůn, byla velice složitá. První výrazný krok na světový trůn udělal v 18. století v německé oblasti Rheingau. Tedy byla to spíš náhoda, která způsobila zpoždění sklizně. Díky ní se do místního kláštera dostaly plně vyzrálé hrozny lehce napadené ušlechtilou plísní, které daly vzniknout dechberoucímu vínu. 

Ve Státní odrůdové knize České republiky je odrůda zapsána od roku 1941, od tohoto roku je zapsána též v Listině registrovaných odrůd na Slovensku. Některé prameny uvádějí, že Ryzlink k nám dovezl již Karel IV, ale pravděpodobnější je, že zde byl rozšířen řádem Svatého Benedikta v 17. století.

Ryzlinky mají obvykle velmi dobrý potenciál dlouho ležet v láhvi, přívlastková vína vydrží 20, 30, 40 let i déle. Je to odrůda, která si ráda poleží ve sklepě a jen málokdy se pije jako mladá, roky ji velice sluší. Jako hlavní oblastí je pro něj německá Mosela a rakouské Wachau, dnes se ryzlink pěstuje po celém světě a je řazen mezi nejkvalitnější odrůdy pro výrobu bílých vín. Kvalitní ryzlink můžete najít i z jihoafrické republiky z oblasti Elgin.  

Napsat komentář

Item added to cart.
0 items -