Černé Chardonnay, které budete chtít ochutnat

Představujeme Vám Ataraxia Chardonnay 2020

První černé Chardonnay od vinařství Ataraxia Wines

Černé Chardonnay od vinařství Ataraxia je vínem velké budoucnosti tohoto vinařství. Kevin Grant chtěl tímto vínem nekompromisně a autenticky vyjádřit duši terroiru. Pokusil se vykouzlit výraz samotného vína prostřednictvím vinařské alchymie. K tomu mu posloužila věda, když použil velmi starou a téměř zapomenutou tradiční burgundskou metodu. Místo jemného lisování pracoval s plody révy velmi energicky: „Skoro mi to přišlo jako akt násilí!“ Po velice úderném, rázném a energickém postupu lisování hroznů, následoval již velice jemný, minimalistický a neintervenční přístup k výrobě tohoto výjimečného vína.


Místo aby révovému moštu kyslík odepřel, štědře mu ho dopřával velkorysým provzdušňováním. Ačkoli z lisu vytékal mošt černý jako eben, černá magie Kevina Granta po fermentaci proměnila barvu moku ve třpytivý, žlutozeleně zbarvený odstín. Věda, která stojí za touto metodou, spočívá v okysličení – čím více kyslíku mošt absorbuje, tím méně kyslíku spotřebuje víno, které má během zrání mnohem větší odolnost vůči oxidativní degradaci (žloutnutí). Spontánním a úplným sudovým kvašením i následným zráním ve speciálně vybraných sudech z francouzského dubu, jež pocházejí výhradně z burgundského dřeva, vytvořila Ataraxia úžasnou a zatraceně autentickou interpretaci terroiru, v němž se právě odrůda Chardonnay cítí být jako doma.

Styl tohoto Chardonnay je předurčen půdou, z níž vzrostlo. Ačkoli je toto Chardonnay z hlediska svého původu z Nového světa, svými sklony k noblesnímu stylu patří do Starého světa. Chardonnay 2020 z vinařství Ataraxia má atleticky vyrýsovanou strukturu, bez obtíží dokáže být jemné i intenzivní. Je zářivé a pikantní s lákavými krémovými tóny. Asertivní minerální kyselinka krásně vyvažuje přesvědčivou intenzitu ovoce. Na konci zaznamenáte překvapivý dotek „přilnavosti“ obratně zakončený složitými pikantními, slanými a minerálními tóny. Stylové Chardonnay světové úrovně.

Napsat komentář

Item added to cart.
0 items -