Jaké víno na Velikonoce?

Tak jako se Velikonoce neobejdou bez dobrého jídla, dobré jídlo se neobejde bez dobrého vína.
Proto Vám pomůžeme s párováním vín, která se hodí k příležitostem jednotlivých dní velikonočních svátků, ale i k  typickým velikonočním pokrmům. Vína pro Vás náš sommeliér volil tak, aby nezastínila jemnou chuť tradičních velikonočních surovin a zároveň aby vína nebyla k delikatesám nevýrazná. Ideálně zvolené bílé, růžové, ale i červené víno má chuť pokrmu podpořit a doplnit, abyste si vychutnali všechny komponenty chodu, a to nejen na Velikonoce.
Lahodné víno Vám ve vhodné kombinaci s jídlem zajistí příjemný gastronomický zážitek.

Tak tedy pojďme kombinovat víno s tradicemi a párovat ho s jídlem!

Květnou neděli, poslední postní neděli před Velikonocemi začněte aperitivem Vrede & Lust White Mischief 2019.

Modré/žluté pondělí bylo volným dnem, kdy se nepracovalo. Spojeno je s jedinou činností – úklidem a výzdobou kostelů do modré barvy, ale výraz modrý v němčině „blau“ znamená i podnapilý, tedy práce neschopný.

Pojďme se tedy podívat na vína z modrých i žlutých hroznů, u kterých se uklízí, zdobí a odpočívá nejlépe v masopustní době. Modré/žluté pondělí Vám dozajista zpříjemní:

Lehké bílé víno světle žluté barvy z vinařství Meerhof Chardonnay 2018.

Z modrých hroznů není tak úplně nevinné červené víno The Innocent Red Blend 2017.

Žluté/šedivé úterý – podobně jako u pondělí najdeme i u úterý před Velikonocemi dvě barvy. Oba dny spojuje to, že se nepracovalo, jen se poklízelo. Žlutá barva byla symbolem světla, slunce a zlata. Světlo je v křesťanství spojováno s věčností, ctnostmi, rozumem a úctou.

Podívejme se tedy na jasně žluté víno, které Vám rozjasní úterý, které kdo ví proč, bývá označováno i jako šedivé:

Jasně žlutou barvou Vám rozjasní den lahodné víno z vinařství Babylonstoren Chardonnay 2018.

Škaredá středa někdy bývá označována jako sazometná. Je tedy zřejmé, že i tento den bývá věnován úklidu.

Po náročném vysmýčení celého domu si zasloužíte odpočinout u sklenky lahodného vína. Protože se dle tradic podávaly bezmasé pokrmy, např. bramborové placky či jídla, jejichž hlavní složkou byl špenát, doporučujeme toto bílé víno:

Perfektní tip k bezmasým pokrmům nabízí bílé víno Patatsfontein Patatsblanc 2019.

Zelený čtvrtek bývá spojován s výsevem zelených plodin a bylinek.

Hospodyně pekly z kynutého těsta jidáše, ale kromě nich se tradičně podávaly pokrmy ze zelených surovin. Dříve šlo zejména o jídla ze zelí, dnes ze špenátu, ale třeba i nádivka z kopřiv. K velikonoční nádivce s petrželkou či kopřivami báječně ladí:

S příjemně nazelenalou barvou a hodící se k zelené kuchyni je právě bílé víno z vinařství Shannon Sanctuary Peak Sauvignon Blanc 2019.

Velký pátek v křesťanské tradici nepovoluje mši svatou, ale svaté přijímání ano. Tedy chléb a víno jako tělo a krev Krista. V domácí stravě dominovaly pokrmy ze zelí, brambor, luštěnin či obilnin.

Mimořádný zážitek Vám zajistí k zemi odkazující slavnostní červené víno Shannon Rockview Ridge Pinot Noir 2017.

Bílá sobota získala svůj název nejspíš dle roucha novokřtěnců a souvisí i s pracovní činností – bílením. V tento den se pečou velikonoční mazance, na stole nalezneme i lahodné beránky, zdobí se vajíčka a velikonoční vigilie je zakončením období půstu.

Víno Shannon Vineyards Sauvignon Blanc 2019 ocení zejména příznivci jemného bílého vína.

Boží hod velikonoční/velikonoční neděle je slavnostním dnem vzkříšení. Po konci půstu se na slavnostní tabuli dostávají masné pokrmy. Slavnostní jídla z jehněčího, králičího i kuřecího masa může doplnit bílé, růžové i červené víno. K bílým masům doporučujeme víno bílé a růžové. K tmavým a výraznějším je vhodnější červené víno. Náš výběr pro slavnostní velikonoční neděli je zde:

Lahodné bílé víno Banghoek Reserve Chardonnay 2018

Příjemné růžové víno Delaire Cabernet Franc Rosé 2020

Slavnostní červené víno prémiové řady Meerhof Premium Red 2018

Napsat komentář

Item added to cart.
0 items -